مدل ترجیحات فکری HBDI  حدود 30 سال پیش توسط ندهرمان ابداع و معرفی گردید تا امروز توسط تعداد زیادی از شرکت های مطرح دنیا (97 درصد از شرکت های فورچون 100) جهت مدیریت استعداد کارکنان و مدیران بکار گرفته شده است و با توجه به تحقیقات و مطالعات متعدد همواره اعتبار آن مورد تایید قرارگرفته است. این مدل با الهام از کارکرد مغز ابزاری را ایجاد کرده است که ترجیحات متفاوت افراد را در تفکر، تصمیم گیری، حل مساله و ارتباطات تحلیل کرده و توضیح می دهد . با افزایش شناخت فردی و سازمانی به ارتقا عملکرد افراد در سازمان کمک می کند.

این مدل می تواند در زمینه های ذیل در سازمان کاربرد داشته باشد:

• جایابی شغلی بر اساس ترجیحات فکری افراد
• افزایش اثربخشی آموزشی
• توسعه بهره‌وری و عملکرد فردی و سازمانی
• افزایش مهارت های مذاکره
• حل تعارض و بهبود ارتباطات
• کمک به ایجاد انگیزه و تفکر خلاق
• افزایش مهارت در تصمیم‌گیری و حل مسئله
• یادگیری روش‌های ارتباط بهتر با مشتری
• کمک به تشکیل تیم‌های با عملکرد بالا در سازمان

 

 

گزارش تعدادی از مطالعات موردی انجام شده با بکارگیری این مدل در سازمان ها را از اینجادانلود کنید:

HBDI-CS-HealthCare

HBDI-cs-clpindia

HBDI Case Study – Quickbites 2018

 

پروفایل کاملی که سازمان HBDI به فرد و به تیم ارایه می کند می تواند بسیار کمک کننده باشد، تشریح این مدل حتما باید توسط یک practitioner  که دارای گواهی صلاحیت از موسسه HBDI است انجام شود.

پروفایل HBDI نقاط قوت زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها ارایه یک پروفایل استرس در کنار پروفایل اصلی فرد است. که می تواند به شناخت فرد خصوصا در شرایط واقعی سازمان که استرس هم همراه کار وجود دارد کمک کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مشاوران تعالی سازان بیشترین استفاده از این مدل را در برنامه های توسعه رهبری خود داشته است. در این برنامه ها علاوه بر پروفایل فردی یک پروفایل تیمی به سازمان ارایه می شود که می تواند بر اساس آن برنامه توسعه مدیران خود را طراحی کند.

نمونه یک پروفایل تیمی را از اینجا می توانید دانلود کنید.

در کارگاه های آموزشی HBDI نیز افراد با مدل ترجیحات فکری HBDI و پروفایل شخصی خود آشنا می شوند. ترجیحات چهارگانه فکری، نحوه تاثیرگذاری آن بر استنباطات فردی و شیوه برقراری ارتباط اثرگذار با دیگران را فرا می‌گیرند. این یافته ها به خودآگاهی و همچنین آگاهی نسبت به محیط پیرامون فرد منجر می‌گردد. تمرینات و بازی‌های مختلفی به عنوان ابزارهای کمک آموزشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در دنیا تعداد زیادی از سازمان های پیشرو از این مدل استفاده می کنند.

جهت آشنایی مقدماتی با این مدل  و دیدن فیلم معرفی اینجا کلیک کنید.