نویسنده: سیما لبیبی

اصطلاح توانایی انگیزشی برای توصیف هم‌ترازی انگیزه‌ها با قوی‌ترین توانایی‌ها و در نتیجه پیداکردن مکان درست و مناسب برای رهبری شما بکار می‌رود. “چیزی که در آن استعداد دارید و چیزی که دوست دارید انجام دهید، بیابید”

محققان و متفکران مختلف به شکل‌های گوناگون این نکته را ذکر کرده‌اند که هیچ‌کس با کاهش نقاط ضعفش به نتیجه‌ی درخشانی دست پیدا نمی‌کند و درخشش تنها از بکارگیری نقاط قوت حاصل می‌شود.  بسیاری از افراد در تاریخ دارای نقاط ضعف فراوان بوده‌اند. مارگارت تاچر، گاندی و ناپلئون همگی نقاط ضعف قابل توجهی داشتند. با این حال بخشی از وجود آنها مستعد بوده‌است و آنها را قادر ساخته تا از طریق رهبری‌شان به نتایج شگفت انگیزی دست پیدا کنند.

وارن بنیس در دهه‌ی 1970 وقتی به عنوان رئیس دانشگاه سینسیانی کارمی‌کرد، به درک درستی از قابلیت‌های خود رسید. “برخی از افراد زودتر از من توانایی‌های خود را می‌شناسند. من به سختی به این نتیجه رسیدم که برای ریاست دانشگاه ساخته نشده‌ام”. یک سال پس از انتصابش، عصر روزی بنیس آنچنان غرق در کارهای اداری شد که ناگهان متوجه شد ساعت 4 صبح است. “ناگهان با حقیقتی روبرو شدم. یا من نمی‌توانستم آنجا را مدیریت کنم و یا آنجا مدیریت نشدنی بود!”

بنیس از آن تجربه متوجه شد که انگیزه‌های اصلیش را از تعامل با مردم بخصوص دانشجویان می‌گیرد. او از جنبه‌های اداری ریاست، از جمله نوشتن روزانه 150 نامه به فارغ التحصیلان لذتی نمی‌برد. بنیس می‌گوید:”من به حقیقت شخصی‌ام پی بردم: قدرت موقعیتی هرگز مرا خوشحال نمی‌کند.”

بنیس با بازگشت به تدریس و نوشتن در دانشگاه جایگاهش را پیدا کرد. او تاثیر عمیقی بر یک نسل از دانشجویان گذاشته و بیست کتاب رهبری نوشته است. “استعداد واقعی من کاری است که می‌توانم در کلاس یا به عنوان مربی انجام دهم.”

زمانی که رهبران از کنج آسایش خود خارج می‌شوند تا با چالش‌های جدیدی مواجه شوند، بیش‌تر قابلیت‌هایی را در خود کشف می‌کنند که پیش‌تر از آنها اطلاع نداشتند.

هر زمان با فرصت‌هایی روبرو شوید که به شما انگیزه‌ی زیادی می‌دهند و مهمترین قابلیت‌های شما را به کار می گیرند، می‌توانید رهبر موثری باشید. یکی بدون دیگری نا کافی است. برای یافتن آنها می‌بایست عمیق‌ترین انگیزه‌های خود را درک کنید و راجع به توانایی‌هایتان با خود صادق باشید. برانگیخته شدن با چیزی که درآن خوب نیستید و همچنین دنبال کردن نقش‌های رهبری که شما را بر نمی‌انگیزد، نمی‌تواند شما را به رهبری موفق تبدیل کنند. وقتی نقشی پیدا می‌کنید که انگیزه‌های شما را با توان مندی‌هایتان پیوند می‌دهد، جایگاه واقعی خود را که در آن بیشترین اثربخشی را به عنوان یک رهبر دارید کشف خواهید کرد.

برگرفته از کتاب شمال حقیقی (True North) که اخیرا توسط آقای علیرضا سعادت و خانم مرجان اعتمادی ترجمه و توسط انتشارات پرنده چاپ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *